«Мен өзімнің ұстазыма әкемнен кем қарыздар емеспін: әкемнен өмір алсам, ал Аристотельден өмірімді жақсы өткізу туралы білім алдым» деп ұлы қолбасшы Александр Македонский айтпақшы, ұстаз - ұлағатты ұғым. Ұстаз — жас ұрпақты, жалпы адамды ізгілікке баулып, жақсылыққа тәрбиелейтін, білім беретін оқытушы,
   Ұстаз әр адамның жанына білім дәнін сеуіп, әр шәкіртін аялап, өмір атты шексіз ғаламға топшысын қатайтып ұшырады. «Ұстаз» деген қазақ баласы үшін қашанда қасиетті, қадірлі болған. Кез келген мұғалім ұстаз бола алмайды. Себебі, ұстаздық өнер - тағылымы терең өнер. Ал өнерлі болу кез келген адамға қона бермейді. Олай болса, шын ұстаз болу үшін табиғи дарын, ізгілікті ізденіс пен ерен еңбекке ұштастырылуы шарт.
   Мұғалімдер күні – ең ерекше мерекелердің бірі.
   Алғаш рет «Дүниежүзілік мұғалімдер күні» 1994 жылдың 5 қазанында тойланған. Содан бері барлық мерекелік кеш, мектепшілік іс-шаралар дәл осы күні аталып келеді. Негізі бұл мейрам 1965 жылдан бастап Кеңестік Социалистік Республикалар Одағында бесінші қазанға бекітілген болатын. Алайда 1980 жылдың 1 қазанында КСРО-ның Жоғарғы Кеңес Президиумының жарлығы бойынша «Мұғалімдер күні» қазан айының бірінші жексенбісіне қойылды. Кеңес Одағы ыдырағаннан кейін де Қазақстан, Әзірбайжан, Белоруссия, Қырғызстан, Латвия және Украина елдері бұл мерекені қазан айының алғашқы жексенбісінде тойлап жүр. Себебі тәуелсіз мемлекеттерде ұстаздың атқаратын қызметінің мәні зорайды. Барлық ғалым мен басшылар, тіпті, бүкіл адамзат баласы ұстаздан тәлім-тәрбие алады.
   Сонымен қатар, Мұғалімдер күнінің тағайындалуына 1966 жылдың 5 қазанында Парижде өткен мұғалімдердің мәртебесі туралы Арнайы үкіметаралық конференция тарихи негіз салды. Нәтижесінде ЮНЕСКО мен Халықаралық еңбек ұйымының өкілдері «Мұғалімдердің мәртебесіне қатысты ұсыныстар» құжатына қол қойды. Қазірде Қазақстанда «Ұстаз мәртебесі» туралы сөз қозғалуда, бұл болашақта өз жемісін беретін игілікті іс-шара.

«Арыстан» лицейінде «Ұстаздар күні» 4 қазанда тойланды. Ол күні оқушылар ұстаздарды Лицейге келген кезінен өздерінің өнерлеріменен қарсы алды. Кейінірек ұстаздарға арнап, концерт дайындады. Бұл концерттің жоспарында әр кластың оқушылары өнерлерін көрсетті.
   Ұстаздар қауымы өз шәкірттерінің өнерлеріне дән риза болып, алғыстарын айтты.

Жумашев Абылай
Арыстан мамандандырылған лицейінің 11 cынып оқушысы

Просто ли простое?

Учитель. Сенсей. Наставник. Так много слов, а значение лишь одно – призвание вселять в сердце добрые помыслы. Наверняка у каждого человека был первый учитель, который научил его определённым моральным качествам. У меня тоже есть любимый учитель. Его зовут Азамат Бейбутович. К сожалению, очень большая часть современного поколения теряет такие моральные качества, как уважение, умение ценить, да и самое простое – умение быть человеком. В какой-то момент и я собирался встать на рельсы потерянного поколения, но не встал благодаря ему. Своим примером он показал, каким должен быть настоящий мужчина, как нужно относиться к старшим, как правильно мыслить.
   В нашем лицее по сложившейся традиции в честь самого обожаемого праздника проходит внушительный ряд мероприятий. Инициаторы-выпускники подходят с креативностью к проведению этого профессионального дня. Группа номер один организует пленяющий взгляд массовый флэш-моб, используя разнообразные движения из современного арсенала танцев. Следующие лицеисты нашли не менее захватывающий способ поздравления: выстраиваясь в живой коридор из учеников, орда подготовленных шариков с душевными пожеланиями и сладостями внутри начинает со всех сторон обсыпать объект поздравления. Само собой не обошлось и без традиционного обхода лицеистами преподавателей по классам с песнями и стихотворениями под гитару, трогающими за живое. Завершением этого знаменательного торжества является выступление профессионально подготовленных творческих организаций: воздушно-танцующие войска, командно-тактическое объединение хора и комитет поздравительной безопасности.
   За годы, проведённые в школе, ученики и учителя становятся очень близкими друг к другу, образуют крепкую связь. Эта связь чем-то напоминает закон сансары: учитель продолжается в своём ученике. Поэтому помните, кто дал вам тот самый толчок, направивший вас к терновому венцу эволюции.

Шаримов Милан.
Лицеист 11 класса Специализированного лицея «Арыстан»